Instrukce k postupu podání odhahu škod Povodně 2024
Státní zemědělský intervenační fond vydal instrukce jak postupovat při podání odhadu škod způsobených letošními povodněmi.
Myslivecká kynologie představuje specifický obor myslivecké činnosti, zabývající se především chovem a výcvikem loveckých plemen psů. V rámci historického vývoje byla vyšlechtěna celá řada plemen psů, které se podle jejich vzniku či specializace rozdělují do jednotlivých skupin FCI – mezinárodní kynologická federace. Z pohledu myslivosti mají význam především následující skupiny: 3. Teriéři, 4. Jezevčíci, 6. Honiči a barváři, 7. Ohaři a 8. Slídiči retrívři a vodní psi. V minulosti v rámci tzv. parforsních honů byla hojně uplatňována i plemena ze skupiny 10. Chrti. V současnosti pak nacházejí uplatnění i některá tzv. primitivní plemena, jakým je například Karelský medvědí pes.
Míra zastoupení chovaných zástupců jednotlivých skupin se v průběhu doby liší hlavně v závislosti na změnách v druhovém složení lovné zvěře (ústup drobné zvěře a nárůst zvěře spárkaté), nicméně významnou roli hrají i módní trendy. Aby se stal pes lovecky upotřebitelným, musí úspěšně absolvovat některou z řady kynologických zkoušek opravňující psa k lovu určité skupiny zvěře. Pes je i v dnešní době pro myslivce nenahraditelným společníkem poskytující neocenitelné služby například na společných lovech při vyhánění a dohledávání pernaté zvěře, respektive dosledu zvěře spárkaté.