Přejít k hlavnímu obsahu

Regenerace stanovišť pro předměty ochrany a vybudování návštěvnické infrastruktury v EVL Vrbenské rybníky v lokalitě Vávrovské rybníky

Regenerace stanovišť pro předměty ochrany a vybudování návštěvnické infrastruktury v EVL Vrbenské rybníky v lokalitě Vávrovské rybníky

Operační program Životní prostředí 2021—2027

Výzva: MŽP_28. výzva, SC 1.6, Opatření 1.6.1,

Číslo projektu: CZ.05.01.06/01/22_028/0002310

Investor: Jihočeský kraj

Termín realizace: říjen 2024 – 31.12.2028 (předpoklad ukončení 2027)

Celkové náklady: 139 822 221,- Kč

Způsobilé výdaje: 130 957 663,- Kč

Dotace EU: 111 314 014,- Kč

Vizualizace projektu: 

Popis projektu

Projekt řeší regeneraci jižní části PR Vrbenské rybníky v oblasti Vávrovských rybníků (Mladohaklovský, Velký Vávrovský, nádrž pod Velkým Vávrovským, zaniklý Malý Vávrovský) a přiléhajících mokřadů, lužních lesíků i degradovaných ploch ve stádiu primární sukcese. V řešeném území se nachází i několik drobných černých skládek a opakovaně se zde vyskytují problémy s neukázněnými návštěvníky či bezdomovci (táboření, rozdělávání ohňů, ničení prvků značení hranic, kumulace odpadků). Území je součástí evropsky významné lokality (EVL) Vrbenské rybníky a součástí ptačí oblasti Českobudějovické rybníky.

Péče o přírodní rezervaci a ptačí oblast je zákonem svěřena Jihočeskému kraji. Celý projekt je s ohledem na složité podmínky realizace rozdělen na 7 základních samostatně funkčních etap.

V rámci realizace projektu jsou připraveny také paralelně (časově synchronizované) práce, které bude realizovat Jihočeský kraj prostřednictvím své organizace Krajské školní hospodářství. Tyto práce budou spočívat v postupném prořezávání porostů dřevin v plochách ochranného pásma na pozemcích JTH holding a.s. Dále bude připravována a postupně realizována obnova zaniklého Malého Vávrovského rybníka, která není součástí projektu OPŽP z důvodu, že v době přípravy nebyly pozemky ve vlastnictví Jihočeského kraje, kterému se podařilo je vykoupit v polovině roku 2024.

Cílovým stavem má být revitalizované území Vávrovských rybníků s obnovenými přírodě blízkými biotopy, s obnovenou a funkční soustavou vodních ploch stálých i periodických, které bude navazovat na první již realizovanou etapu „Opatření pro regeneraci stanovišť předmětů ochrany v přírodní rezervaci Vrbenské rybníky na rybnících Domin a Bažina“. Biotopy doplní systematická síť zpevněných pěšin a cest, přístupných pro pěší, cyklisty a vozíčkáře s prvky pro pozorování ptáků a přírody. Tato infrastruktura by měla přirozeně usměrňovat pohyb návštěvníků v území tak, aby nebyl narušován vývoj bioty a zároveň byla umožněna edukativní funkce chráněného území. Lokalita je hojně a pravidelně navštěvovaná obyvateli.

Zahájení realizace ode dne 7.10.2024 bude probíhat s různými omezeními, které jsou dány v podmínkách příslušných povolení a výjimek až do roku 2027.

Očekávaná rizika a provozní souvislosti

Rizika a provozní komplikace lze očekávat podobně, jak tomu bylo při realizaci 1. etapy, tj. u rybníků Domin a Bažina, tzn. hlavně v průběhu stavby z důvodu pohybu techniky na staveništi v neúnosném terénu, po přístupových cestách s velkou návštěvností.

Návštěvnost lokality bude provázena omezením průchodnosti staveništěm. Je to opatření vyplývající z bezpečnostních předpisů a organizací výstavby. Přesto se budeme při realizaci snažit zajistit možná náhradní řešení.

Manipulace se sedimentem bude probíhat v blízkosti zástavby, lze očekávat dotazy a stížnosti. Stížnosti se mohou vyskytnout i při výřezu dřevin, protože budou odstraňovány poměrně velké plochy a počty stromů. Redukce náletů a „výchova“ porostů je ale v souladu s cílem obnovy biotopů, otevření ploch, lesostepní formace, otevřené mokřady, tůňky apod. To jsou mnohem cennější biotopy než primární sukcesní plochy s malou biodiverzitou.

Vytěžený sediment se musí z lokality odvézt. Budou se hledat nejschůdnější trasy a budou se zohledňovat aktuální klimatické podmínky. Přesto to znamená nemalou zátěž pro okolí. Všechny důsledky budou v maximální možné míře redukovány, jako např. čištěním komunikací, skrápěním za sucha, pauzami apod. Odvážení bude probíhat na pole mezi Zavadilkou a Haklovými Dvory, kde budou umisťovány hromady odpovídající jednomu nákladnímu vozidlu, umisťované systematicky tak, aby následně je bylo možné rozhrnout a provést zemědělskou rekultivaci (vápnění, zaorání, vláčení, osetí vhodnou plodinou). Sedimenty z rybníků mají mnoho organické hmoty a živin. U sedimentů byly provedeny rozbory, jejichž výsledky jsou takové, že lze uložit na ornou půdu, neobsahují žádné nadlimitní množství nežádoucích látek. Rozbory budou prováděny průběžně z hromad vytěžených sedimentů ještě než budou odváženy na pole.