Zámek Kratochvíle

Turisticky velmi oblíbený renesanční zámek nedaleko jihočeského města Netolice je každoročně veřejnosti přístupný od dubna do října.

Zámek nechal postavit v letech 1583–1589 Vilém z Rožmberka. Stavbou, která se inpirovala italskými vilami, byl pověřen vlašský stavitele Baldassare Maggi z Arogna. Kromě rodu Rožmberků vlastnil Kratochvíli císař Rudolfovi II a Jan Oldřich z Eggenbergu. Od něj přešla Kratochvíle v roce 1719 do majetku Schwarzenbergů. Za jejich zpravování přestala Kratochvíle sloužit jako lovecký zámek, byly zde vybudovány úřednické byty a v 19. století zde byl zřízen ústav pro sirotky a také archiv a muzeum uměleckých památek netolického a prachatického panství.

Po roce 1922 byl zámek zestátněn na základě pozemkové reformy. Užívalo jej Krajové zemědělské muzeum a na konci druhé světové války zámek sloužil k uchovávání sbírek Městského muzea v Českých Budějovicích. Po roce 1950 byl zámek předán do péče Národní kulturní komisi. Od padesátých let probíhaly na zámku restaurátorské práce. Mezi roky 1981 - 2006 byl zámek využit k umístění expozice českého animovaného filmu. Od roku 2006 byl zámek restaurován s cílem navrátit zámku autentickou podobu připomínající především dobu posledních Rožmberků. 

Více o zámku Kratochvíle na zamek-kratochvile.cz

(zdroj: www.zamek-kratochvile.cz/cs/o-zamku/historie)

 
Copyright JČK-OZZL        Prohlášení o přístupnosti Webdesign by Lewest.cz