Ocún jesenní (Colchicum autumnale), lidově naháček, je vytrvalá prudce jedovatá bylina z čeledi ocúnovité.
Vyskytuje se na vlhkých loukách jak v nížinách, tak i v horách. Přirozeně je rozšířen v Evropě, ale také je pěstován jako okrasná rostlina v zahrádkách.
Ocún jesenní dorůstá výšky 10–20 cm a má hluboko uloženou podzemní hlízu (10–15 cm pod zemí). Na jaře vyrůstá z hlízy dlouhá lodyha s lesklými, kopinatými a žilnatými listy. S nimi je vynášena na povrch zrající tobolka. Kvete od srpna do listopadu a v té době nemá žádné zelené orgány. Květ má dvě části. Nadzemní vysokou až 15 cm. Stejná část je skryta v podzemí. Obě části pak vytvářejí jeden z nejdelších květů mezi evropskými druhy kvetoucích rostlin. Plodem je tobolka, která přezimuje pod zemí je na jaře vynesena silnou lodyhou nad zem, kde dozrává. Po vytvoření tobolky zaniká mateřská hlíza a vytváří se jedna nebo dvě hlízy nové, které jsou základem příštích rostlin.
K otravě ocúnem může dojít např. v bylinkářství. Možnost otravy je také přes mléko ovcí a koz, které ocún zkonzumovaly. Celá rostlina obsahuje jedovaté alkaloidy.
V PR Vrbenské rybníky, probíhá již třetím rokem pastva ovcí pro podporu tohoto druhu. Pastva probíhá cca 4-5 dní vždy začátkem listopadu po odkvětu rostliny, kdy sliznatá lepkavá semena ocúnů se přichycují na kopýtka ovcí a ty je roznášejí na nová stanoviště.