2. exkurze v Dolním Rakousku

Ve dnech 9. – 10. 2019 proběhla již třetí exkurze v rámci pracovního balíčku PB2 - Přeshraniční ochranná opatření na rašeliništích, který je součástí projektu Interreg ConNat ATCZ45. Exkurze se zaměřila na vybraná Dolnorakouská rašeliniště v oblasti Waldviertelu, za účasti zástupců Krajského úřadu Jihočeského kraje, Botanického ústavu AV ČR, samotných vlastníků lokalit a pořádajícího spolku Dolnorakouské ochrany přírody. Hlavním cílem setkání projektovým partnerům bylo seznámení se s problematikou hospodaření na těchto zájmových lokalitách v Rakousku a prezentace zkušeností s ochranářskými opatřeními na těchto specifických biotopech. Jako velice přínosná se ukázala konfrontace ochranářských přístupů aplikovaných na podobných stanovištích na obou stranách státní hranice.

I přes nepřízeň počasí proběhlo seznámení s regionálně významným rašeliništěm Meloner Au a v odpoledních hodinách pod vedením zástupců místního dobrovolnického spolku bylo navštíveno chráněné území rašeliniště Schönfelder Überländ. Výměna ochranářských zkušeností pokračovala v příjemném prostředí ubytování v obci Altmelon. Druhý den pokračovala exkurze návštěvou rašeliniště Karlstifter Moore za přítomnosti hlavní lesníka majitele.

Následně se účastníci přesunuli na druhou stranu státní hranice k Pohoří na Šumavě, kde byla projektovým partnerům představena bezpilotní technika (letoun eBee X od firmy SenseFly) i s názornou ukázkou. V rámci prezentace byl kladen důraz na seznámení s vlastnostmi letounu a možnostmi využití při monitoringu zájmových lokalit.