Strategie rozvoje ptačích parků

 

Česká společnost ornitologická (ČSO), které je součástí vlivné mezinárodní organizace BirdLife International, je nezisková organizace snažící se už od roku 1926 usilovat o harmonické soužití ptáků a lidí. V současnosti probíhá snaha o vytvoření sítě ptačích parků napříč kraji v České republice, kde bude upřednostněna ochrana ptáků. K tomuto účelu vykupuje ČSO pozemky ve vhodných lokalitách a nastavením ideálních managementů podporuje stabilitu a rozvoj ptačí populace.

 Postup a důvody jsou shrnuty ve strategickém dokumentu na roky 2022 - 2042: Strategie rozvoje ptačích parků ČSO

 

 

Dlouhodobé změny krajině

Boletice, Jistebnicko a Staré město pod Landštejnem. Tři lokality v Jihočeském kraji, u kterých byly dokumentovány dlouhodobé změny krajiny v rámci projektu Přírodovědné fakulty Univerzity Karlovy v Praze v rámci projektu Ministerstva kultury NAKI II s názvem „Dědictví zaniklých krajin: identifikace, rekonstrukce, zpřístupnění“. Výstupy formou obrazových, mapových a doprovodných textových materiálů najdete na webu projektu a v Digitálním atlasu zaniklých krajin na odkazu

http://www.zaniklekrajiny.cz/atlas/

 

Nová výstava v Muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada nabízí digitální ilustrace ptáků od Martiny Nacházelové

 

 

více zde

 

Život zvířat v ZOO Praha během pandemie

Na youtube kanále "Krátce ze zoo" můžete v krátkých klipech natáčených ošetřovateli sledovat život zvířat v zoo Praha.

https://www.youtube.com/channel/UChEXjuYx8GyEYeMYP7LGUTA/videos

 

Vliv zábavní pyrotechniky a ohňostrojů na ptáky

Zajímavý článek k tématu "Silvestr bez ohňostroje" na webu ochrany přírody 
o vlivu zábavní pyrotechniky na volně žijící živočichy

 

Sázejte stromy na pouštích

Sázení stromů na pouštích může vypadat jako nesmysl – ale podle výzkumů německých klimatologů to má ještě mnohem větší smysl, než by se mohlo zdát.

Proč už dávno na pouštích nerostou lesy? Není to technicky nemožné, existují stromy, které rostou i v sebesušším prostředí, na ty se pak vážou různé travní porosty a na ně zase keře a stromy, které už žijí z této symbiózy. Jenže je to drahé a trvá to dlouho – a navíc se až doposud vědci shodovali, že sázet stromy na pouštích ničemu moc nepomáhá. 
Jenže nový výzkum německých biologů naznačuje, že stromy na pouštích mohou spasit náš svět – doslova. Více v článku na zoommagazin.iprima.cz

 

Vědci přesouvají mláďata vzácných ptáků z Běloruska do Litvy.

Po přezimování se umí vrátit do nového domova

Padesát vzácných ptáků – rákosníků ostřicových, jejichž celosvětová populace je nyní odhadována na méně než 20 tisíc párů, bylo přemístěno z běloruské přírodní rezervace do Litvy. Jde o pokus zvýšit jejich počet.

VIDEO

 

Potvrzeno v číslech. Kůrovec má na svědomí největší kácení v lesích v historii.

Těžba dřeva v ČR loni kvůli rozsáhlé kůrovcové kalamitě vzrostla o třetinu na historicky nejvyšších 25,7 milionu metrů krychlových. Drtivou většinu těžby v objemu 23 milionu metrů krychlových tvořila nahodilá těžba, kam spadají těžby kůrovcového dřeva či dřeva zničeného povětrnostními vlivy. Více na seznamzpravy.cz

 

V Evropě dochází k masivnímu úbytku včel.

Celosvětový trend hynutí včelstev pokračuje. Po úbytku rojů v USA a západní Evropě nyní vymírají včelstva i na východě. Více na seznamzpravy.cz

 

Jihočeský kraj recyklací elektrospotřebičů výrazně ulevil životnímu prostředí

Loni občané kraje odevzdali k recyklaci 1 378 858 kilogramů starých spotřebičů. Snaha obyvatel recyklovat staré a nepoužívané elektrospotřebiče se již několik let vyplácí. Náš kraj obdržel certifikát vypovídající nejen o přínosech třídění a recyklace elektrozařízení. Díky environmentálnímu vyúčtování společnosti ASEKOL můžeme nyní přesně vyčíslit, o kolik elektrické energie, ropy, uhlí, primárních surovin či vody jsme díky recyklaci vysloužilého elektra ušetřili ekosystém Země. Víme také, o jaké množství jsme snížili produkci skleníkových plynů nebo nebezpečného odpadu. Informace vycházejí ze studií neziskové společnosti ASEKOL, která s krajem spolupracuje na recyklaci vytříděných elektrozařízení již několik let.

Certifikát pro Jihočeský kraj

 

Reportáž ve zpravodaji Priorita o Smyslovských loukách a tvorbě tůní

V březnovém čísle informačního zpravodaje Státního fondu životního prostředí ČR Priorita naleznete reportáž o Smyslovských loukách a tvorbě tůní (strany 8 - 11).

 

 

Mladý jihočeský biolog se nadchl pro bahňáky. S nimi se dostal až na obálku časopisu Science

„Vlastně už na gymnáziu jsem byl zapálen do bahňáků. V roce 2007, to jsem měl ještě dva roky do maturity, jsme obnovili činnost skupiny pro výzkum a ochranu bahňáků,“ vzpomíná na počátky své vědecké kariéry mladý biolog Vojtěch Kubelka.

V té době student českobudějovického gymnázia J. V. Jirsíka navštívil v severních Čechách kurz České společnosti ornitologické, kde mu učarovala přednáška odborníka na bahňáky, Pavla Žďárka. A bylo rozhodnuto.

Celý článek ZDE.

 
1 2
Copyright JČK-OZZL        Prohlášení o přístupnosti Webdesign by Lewest.cz